Obrzędowość


W zakładkach Zima, Wiosna, Lato oraz Jesień szczegółowo opisane zostały święta sezonowe obchodzone przez Stowarzyszenie Rodzimowierców Pomorskich – Jantar. W pierwszej kolejności zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, które stanowią swoiste wprowadzenie do obrzędowości. 

Obrzędowość jest pewnego rodzaju odzwierciedleniem filozofii i założeń duchowych, opisanych w zakładkach Animizm, Trójdzielność i Dualizm, a jej treść podyktowana jest mitologią. Uczestnicy obrzędu biorą udział w ponownym stworzeniu świata, wcielają się w postacie Bogów i bohaterów czy są świadkami pojedynku Gromowładcy ze Żmijem [2 s.116]Na początku każdego z naszych obrzędów zataczany jest krąg obrzędowy – wyznacza on świętą przestrzeń. W centrum kręgu płonie Święty Ogień. Wyznacza On symbolicznie środek świata, a także stanowi pomost między światami. Podczas obrzędu składamy Bogom i duchom ofiary, czyli żertwy. Są one wyrazem szacunku oraz wdzięczności za przychylność czy okazaną pomoc. Warto podkreślić, że święto nie kończy się wraz z głównym obrzędem – po wszystkim biesiadujemy nie tylko we własnym gronie, ale również ucztujemy z wezwanymi Bogami, Przodkami i innymi duchami.

Podstawową cechą obrzędowości jest również pojmowanie czasu nie jako linii prostej, biegnącej nieustannie do przodu, lecz jako okręgu, a właściwie spirali. Jest to tak zwany czas cykliczny [1 s.152]czyli zamknięcie roku w jednostce czasu, zawierającą w sobie narodziny, życie i śmierć całego świata [1 s.153]. Każdy kolejny rok jest inny, a jednak taki sam. Tę tożsamość następujących po sobie lat zaznaczają w społeczeństwach tradycyjnych właśnie obrzędy, odtwarzające procesy kosmogoniczne.


Koło roczne



Czowiek dokonujący obrzędowych rytów nakręca kosmiczny zegar. Stowarzyszenie Rodzimowierców Pomorskich Jantar obchodzi w ciągu roku kilkanaście świąt. Najważniejsze z nich wyznaczane są przez daty przesilenia i równonocy. Inne natomiast oparte są na cyklach Księżyca oraz terminach tradycyjnych – tu zarówno według danych etnograficznych, jak i utartych w praktyce religijnej naszej Gromady. Poniżej prezentujemy rozkład obrzędowego cyklu rocznego Jantaru:

Szczodre Godyprzesilenie zimowe
Obrzęd Wyłowienia12 dni po Szczodrych Godach
Święto Welesaokoło 11 lutego
Gromnicaostatnia pełnia przed Jarymi Godami
Jare Godyrównonoc wiosenna
Święto Jarowitakońcówka kwietnia
Święto Chorsamajowy nów
Noc Kupałyprzesilenie letnie
Święto Perunaokoło 20 lipca
Święto Mokoszyokoło 15 sierpnia
Święto Morzakońcówka sierpnia
Święto Plonówrównonoc jesienna
Dziadyokoło 02 listopada



— Na podstawie opracowania Przemysława "Mamrota" Króla

CZYTAJ DALEJ:


ŹRÓDŁA:

  1. Joanna i Ryszard Tomiccy „Drzewo życia” Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1975
  2. Marek Certwiński, Marek Derwich „Herby, legendy, dawne mity” Wrocław 1989