FAQ

Rozważając przybycie na obrzęd w naszej głowie może narodzić się mnóstwo pytań – poniżej prezentujemy i odpowiadamy na te najcześciej zadawane. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi broszurami wprowadzającymi: Wprowadzenie do obrzędowości oraz Poznaj Jantar. Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, skontaktuj się z nami – Kontakt.


        Na czym opieracie swoją religię?

Naszym punktem wyjścia są ustalenia nauki nt. rekonstrukcji historycznej religii Słowian. Imiona Bogów, mity i szczegóły kultowe wywodzimy przede wszystkim z danych historycznych i etnograficznych. Z drugiej strony jesteśmy żywym wyznaniem, stąd uwzględniamy treści zawarte w snach i wizjach czy we wróżbach.


        Czy wy naprawdę w to wierzycie?

Tak. Rodzimowierstwo słowiańskie jest współczesną religią, opierającą swoje treści na etnicznej religii Słowian, z uwzględnieniem jej regionalnych odmian. Skupiamy osoby autentycznie oddające cześć Bogom słowiańskim. Mimo, że część rodzimowierców angażuje się w inscenizacje dawnych epok, to sam ruch rodzimowierczy jest ruchem religijnym - nie rekonstrukcyjnym.

        Czy macie dogmaty?

I tak i nie. Wśród gromad rodzimowierczych są pewne powszechniki, jak np. gromowładność Peruna, waga kultu Przodków czy odrzucenie pseudonauki, które wyznaczają ramy tego, co da się nazwać rodzimowierstwem słowiańskim. Z drugiej strony nie są one nigdzie skodyfikowane - oprócz ustalenia II Ogólnopolskiego Wiecu Rodzimowierczego, zgodnie z którym “rodzimowiercą słowiańskim jest osoba, która czci wyłącznie Bogów słowiańskich”.


        Czy można przyjść do Was na święto?

Jak najbardziej! Większość obrzędów odbywa się w formie otwartej – oznacza to, że w obrzędzie uczestniczyć może każdy, kto deklaruje czynny udział w obrzędzie i szacunek do naszych Bogów i obyczaju.


        Co mnie czeka na obrzędzie – jaki jest przebieg święta?

Ze względu na to, że każdy obrzęd odbywa się ku czci innego Boga, celebracje różnią się poszczególnymi elementami. Mimo to forma obrzędu z reguły pozostaje taka sama – na początku każdego obrzędu udajemy się z przygotowanymi ofiarami aby podziękować miejscowym duchom za ugoszczenie nas. Przed przystąpieniem do obrzędu każdy uczestnik jest oczyszczany wodą i dymem z ziół. Następnie zataczany jest krąg wyznaczający przestrzeń świata na czas obrzędu. Centrum każdego obrzędu jest Święty Ogień, przez który składane są nasze ofiary (żertwy). Po złożeniu ofiar wznosimy toasty oraz dzielimy się pieczonym kołaczem i miodem. Następnie krąg obrzędowy zostaje rozwiązany i rozpoczyna się biesiada. Biesiada nie stanowi zakończenia celebracji, a jest jej integralną częścią – wciąż odbywa się w obecności zawezwanych Bóstw i Dziadów. Kiedy opuszczamy miejsce celebracji należy pożegnać się z Bogami oraz Przodkami przy Świętym Ogniu.


        Co przynieść na ofiarę?

Najważniejsze jest to, aby ofiara była przemyślana. Należy unikać przypadkowych produktów kupowanych w biegu. Dobrze aby były to produkty jak najbardziej naturalne. Idealnie nada się mąka, kasza, mleko, ryby czy mięsiwo ale własnoręcznie wykonana ofiara lub intencja wypisana na karteczce również się sprawdzi. Pamiętajmy, że ofiary składane są dwukrotnie – raz dla miejscowych Duchów Przyrody oraz drugi przez Święty Ogień w czasie obrzędu. 


        Jak przygotować się do święta?

Przed obrzędem nie należy spożywać wyrobów alkoholowych ani spożywać żadnych substancji psychoaktywnych. Stając przed Bogami i Przodkami należy się dobrze prezentować, dlatego warto ubrać się tak, jak byśmy chcieli aby wyglądał gość na naszym rodzinnym święcie. Ze względów epidemiologicznych warto przynieść ze sobą własne naczynie do toastów. Przede wszystkim jednak należy przybyć o czasie, przynajmniej na 20 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia obrzędu.

Więcej szczegółów znajdziecie w zakładce Zanim przyjdziesz na obrzęd.


        Czy na obrzęd mogę przyjść z dziećmi?

Jak najbardziej. Należy jednak pamiętać, że obrzędy bywają bardzo długie i w dużej części odbywają się na stojąco w ograniczonej przestrzeni, jaką jest zatoczony krąg obrzędowy. Nie każda pociecha jest w stanie wytrzymać tyle czasu bez psot. Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej, dlatego jeśli uznasz to za stosowne, serdecznie zapraszamy z pociechą.


        Czy na obrzęd mogę przyjść ze zwierzątkiem?

Tak. Decydując się na zabranie pupila weź jednak pod uwagę, że niektóre obrzędy mogą trwać dwie godziny, podczas których śpiewamy, krzyczymy “Sława” i gramy na bębnach. Jeżeli nie masz pewności czy Twój zwierzak wytrzyma te warunki i nie będzie w sposób istotny zakłócał przebiegu obrzędu to lepiej go nie męczyć i zostawić w domu.


        Gdzie odbywają się obrzędy?

Wszelkie informacje odnośnie miejsca celebracji dostępne są w dedykowanym wydarzeniu na naszym profilu facebookowym.


        Czy mogę przyjść na obrzęd zamknięty?

Większość obrzędów odbywa się w formie otwartej, jednak w ciągu roku obrzędowego mają miejsce celebracje zamknięte, na które zapraszamy wszystkich, którzy już kilkukrotnie pojawili się na naszym obrzędzie. Oczywiście, ze względu na swój charakter, pewne obrzędy zarezerwowane są wyłącznie dla Członków Stowarzyszenia, dlatego jeśli chcesz wybrać się na święto zamknięte, najlepiej jest skontaktować się z nami poprzez platformy społecznościowe, a my rozpatrzymy każdą prośbę indywidualnie.


        Czy mogę dołączyć do Stowarzyszenia Rodzimowierców Pomorskich Jantar?

Do SRP Jantar dołączyć może każdy, kto wyrazi taką chęć. Należy jednak pamiętać, że do Stowarzyszenia przyjmowane są osoby, które kilkukrotnie pojawiły się na naszych świętach i wykazały wyraźne zaangażowanie w życiu Gromady. Osoba wchodząca do rodziny – bo Jantar jest przede wszystkim duchową rodziną – musi przejść przez okres wprowadzający, mający na celu wprowadzenie kandydata w życie Gromady oraz umożliwiający nam głębsze poznanie kandydata.


       Czy przystępując do naszej Gromady można/trzeba wybrać sobie nowe słowiańskie imię?

Można, nie trzeba. Nadawanie nowego imienia ma sens obrzędowy podczas postrzyżyn lub kosoplecin, ale nie jesteśmy zwolennikami urządzania tych obrzędów dla osób dorosłych. Niektórzy z nas wybrali sobie słowiańskie imiona, chociaż raczej to imiona wybrały swoich ludzi. Jeżeli nie masz takiej potrzeby, to nie szukaj na siłę nowego imienia - ono powinno przyjść samo, o ile w ogóle zechce.


        Na czym polega okres wprowadzający?

Każdy kto chce dołączyć do SRP Jantar musi przejść okres wprowadzający, czyli czas, w którym wzajemnie lepiej się poznajemy. W skład takiego czasu wchodzą różnorakie czynności, takie jak uczestnictwo w obrzędach zarówno otwartych, jak i zamkniętych oraz obrzędach dodatkowych, które są dedykowane potencjalnemu kandydatowi. Dodatkowo każdemu kandydatowi przydzielany jest opiekun, czyli osoba stanowiąca rolę przewodnika duchowego, odpowiedzialnego za zaznajomienie kandydata z najważniejszymi wiadomościami naukowymi o religii Słowian i dorobkiem duchowym Jantaru. Okres wprowadzający trwa od pół roku do roku, a na jego koniec – po aprobacie Rady – przyjęcie nowego członka Rodziny poddawane jest głosowaniu na Wiecu.


        Jakie święta obchodzicie – jakich czcicie Bogów?

W zakładkach Obrzędowość, Zima, Wiosna, Lato, Jesień uzyskać można szczegółowe informacje na temat naszej obrzędowości i cyklu rocznego, natomiast w zakładce Bogowie pozyskasz informacje na temat czczonego przez nas panteonu.


        Skąd czerpiecie wiedzę o religii Słowian?

Wiedzę o religii Słowian czerpiemy ze wszelkiego rodzaju dorobku kulturowego, jakim są zachowane źródła pisane, źródła historyczne czy pieśni. Warto jednak zaznaczyć, że nie jesteśmy odtwórcami historycznymi. W naszej Gromadzie wierzymy, że wiara to rzeczy żywa, dlatego nie odtwarzamy jej, a ją tworzymy. Szczególnej uwadze polecamy książkę Aleksandra Geysztora Mitologia Słowian. W poszczególnych zakładkach znajdziecie źródła, z jakich informacje zostały zaczerpnięte, a dla szerszego obrazu polecamy zajrzeć do Małego Słowianina oraz Drogi do Bogów, czyli publikacji autorstwa naszego żercy – Przemysława Mamrota Króla.


        Czy jesteście nacjonalistami, patriotami, satanistami, antyklerykałami – jakie są wasze poglądy polityczne?

Działalność Jantaru skupiona jest wokół religii rodzimowierczej i tradycyjnej kultury słowiańskiej. Członków nie obowiązują żadne ograniczenia odnośnie poglądów politycznych. Posiadanie określonych poglądów politycznych (lub brak takowych) nie jest czynnikiem wpływającym na możliwość funkcjonowania wewnątrz Gromady i wpływania na jej rozwój. Jedynym wymaganiem w tym zakresie są nieprowadzenie agitacji politycznej na świętach Gromady i odnoszenie się w dyskusji z szacunkiem do poglądów innych świętujących. Jantar nie popiera programowo jakiegokolwiek programu politycznego czy gospodarczego. Pamiętajmy, że Gromadę tworzą ludzie i każdy ma prawo do posiadania własnych, nienaruszonych przemyśleń i poglądów. Niemniej odcinamy się od wszelkich zachowań dyskredytujących jakąkolwiek grupę społeczną i naruszających zasady pożycia społecznego i moralności. 


        Jaki jest wasz pogląd na ekologię?

Zważywszy na fakt, że animizm i wiara w Przyrodę Żywą odgrywa ogromną rolę w naszej Gromadzie, ochronę środowiska stawiamy jako sprawę wysokiej wagi. Istotnym jest, aby każdy swoim działaniem przyczyniał się do ochrony środowiska – zabierał swoje śmieci po obrzędzie i pomagał w porządkowaniu miejsca obrzędowego, ale również dbał o własny kawałek ziemi, na przykład zagajnik nieopodal domu, wybraną łąkę, las czy rzekę.


        Czy w czasie obrzędu zażywacie narkotyki?

Nie. Odcinamy się od wszelkich praktyk związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Czas obrzędu jest czasem sacrum. Należy pamiętać, że w czasie celebracji stajemy twarzą w twarz z Bogami i Przodkami, a także świętujemy oraz biesiadamy z nimi. 


        Czy mogę przyjść na obrzęd pod wpływem alkoholu (lub innych substancji psychoaktywnych)?

Nie. Według naszych założeń do obrzędu przystępuje się w pełni świadomości i władz umysłowych. Jeżeli Twoja ścieżka rozwoju duchowego rozmija się z tym, to szanujemy to, lecz od przybywających na nasz obrzęd oczekujemy poszanowania naszego obyczaju. Mamy świadomość używania np. muchomorów i alkoholu przez szamanów syberyjskich, ale to są ludzie, od których osiągnięcia kontaktu z “tamtą stroną” zależy wprost przeżycie plemienia, a nie “luzik w dniu święta”.


        Czy w czasie obrzędu mogę robić zdjęcia i filmy?

Nie. Zdjęcia i filmy można robić przed rozpoczęciem i po zakończeniu obrzędu.


        Czy organizujecie obrzędy, takie jak swadźby?

Tak – w naszej Gromadzie można przyjąć obrzęd swadźby oraz inne obrzędy rodzinne, takie jak postrzyżyny.