Dołącz do nas


Wszystko zaczęło się od miłości

do kultury i wierzeń Słowian


Początki naszej Gromady sięgają 2010 roku  to właśnie wtedy wokół działających przy Skansenie Archeologicznym Grodzisko Sopot miłośników kultury i wierzeń Słowian utworzyła się stale obrzędująca grupa rodzimowiercza, w 2016 roku zarejestrowana jako Stowarzyszenie Rodzimowierców Pomorskich Jantar. Od czasu powstania SRP Jantar minęło ponad dziesięć lat, a zrzeszenie miłośników kultury i wierzeń Słowian stało się czymś więcej niż tylko zgrupowaniem  duchową rodziną, której niezmiennie od dekady przewodzi żerca Przemysław Mamrot Król. 


NASZA MISJA


Obecnie Gromada liczy około 20 stałych członków oraz wielu sympatyków. Zajmujemy się organizacją świąt słowiańskich na terenie Pomorza, a naszą misją jest promowanie wiedzy o religii i kulturze słowiańskiej — zarówno tej archaicznej, jak i dzisiejszej. Najważniejsza jest dla nas żywa duchowość oraz doświadczenie Bogów i Przodków, których fundamentem jest rozwój duchowy i kulturowy. Więcej o działaniach SRP Jantar można przeczytać w zakładce Krzewimy kulturę.





ROZWÓJ DUCHOWY



Nieodłączną częścią rozwoju wewnętrznego jest praktyka duchowa, toteż kilkanaście razy do roku organizujemy spotkania obrzędowo-ceremonialne, z których większość ma charakter otwarty, czyli dostępny dla wszystkich, którzy z godnością i poszanowaniem tradycji są zainteresowani udziałem w ceremoniach. Święta zamknięte to element obrzędowości rocznej dedykowany stałym członkom gromady. Uczestnictwo w nich możliwe jest po dołączeniu do Stowarzyszenia lub poprzez prywatny kontakt i wcześniejsze spotkanie. Wszystkie Święta organizujemy w nawiązaniu do ludowych tradycji ściśle powiązanych z cyklem mitologicznym oraz cyklem Przyrody. 



DOŁĄCZ DO NAS


Jeżeli więc kochasz słowiańską tożsamość i chcesz wrócić do korzeni, to chcemy Cię przy naszym Ogniu :) Marzy nam się, aby nasza gromada rosła w siłę - ale nie możemy tego zrobić bez Was!

Krótko mówiąc: szukamy takich normalnych, serdecznych ludzi chcących czcić Starych Bogów i kochających naszą słowiańską kulturę. Takich ludzi, którzy będą chcieli współtworzyć z nami atmosferę rodzinną - do tego stopnia, że będziemy mogli od czasu do czasu zdzwonić się w środku nocy z pytaniami typu "Ej, masz pożyczyć poziomicę?" albo "Chcesz jutro iść z nami 9 km przez las po pas w śniegu, żeby złożyć ofiary i pośpiewać pod 200-letnim dębem w Gołębiewie? Może tym razem nie zgubimy drogi i nie trzeba będzie przebiegać przez obwodnicę".

Fot. Piotr Grochowski, Święto Plonów 2020


Od razu pragniemy rozwiać Wasze wątpliwości:

Wiek i płeć - dowolne. 

Czy można z dziećmi? - taaaaaak!!! Bardzo chętnie, bo u nas w gromadzie jest bardzo mało dzieci i ta nasza drobnica nie ma się z kim bawić na biesiadach. Przez 99% czasu zachowujemy się bardzo przyzwoicie, więc możecie spokojnie przyprowadzić dzieci na nasze obrzędy bez obaw o straty moralne. Nie zostaną zdeprawowane, co najwyżej pobrudzą się, nauczą się robić fireballe z mąki i obeżrą się ciastem do nieprzytomności.

Czy trzeba być Polakiem albo chociaż etnicznym Europejczykiem? - a gdzie tam, mamy nawet własnego Półindianina! 

Czy można mieć dowolne przekonania polityczne i społeczne? - można, o ile nie będziecie się z tymi poglądami afiszować i przy okazji obrażać naszego Półindianina. Wszyscy jesteśmy równi w obliczu Bogów! A już na pewno nie dyskutujcie o wyższości reżimu austriackiego akwarelisty nad reżimem radzieckim (ani na odwrót). Przecież wszyscy wiedzą, że najlepszy ustrój na świecie to animistyczny fundamentalizm ;)

A czy członkowie waszej Gromady mają jakieś konkretne przekonania polityczne i społeczne? - mają różne, różniste. Ile ludzi, tyle przekonań. A po udanej biesiadzie to nawet i więcej (przekonań, nie ludzi...).

Czy trzeba mieć taki ładny strój słowiański? Nie, większość z nas nawet nie ma takiego stroju. Możecie nawet przyjść w garniturze, jeżeli dopiero co wyszliście z pracy, albo w dżinsach i swetrze. A jeżeli macie taki ładny słowiański strój - też dobrze! Będziemy go podziwiać, ochać i achać. Nie zakładajcie jednak ubrań noszących hasła nacjonalistyczne, czy też nawołujących do obrony tzw. "białej Europy" - nie jesteśmy tego typu grupą i taki ubiór nie jest u nas mile widziany.


Zatem jeżeli chcecie odnaleźć spełnienie duchowe w przyjaznym towarzystwie, przyjdźcie na nasze święto - wydarzenia znajdziecie na naszym profilu facebookowym. Więcej odpowiedzi na nurtujące Was pytania znajdziecie w zakładce FAQ.